24. ZÁŘÍ 2022
Dům přírody Litovelského Pomoraví - centrum Sluňákov

JARMARK
Společná oslava Života


KONCERTY NA VELKÉM PODIU
OOOOOOOOOOOPO

PŘEDSTAVENÍ NA MALÉM PODIU U RAJSKÉ ZAHRADY

Zlatovláska - pro děti od 3 let

10:30

Sciene show Pevnosti poznání

12:00

Slon a mravenec - pro děti od 3 let

15:30

Swingová tančírna

17:00


Workshop Lesní mysli s Johanou Pytlíčkovou

9:00 – 12:00

Tříhodinový seminář, kdy si vyzkoušíte metodu tzv. lesní mysli, která využívá vlivu přírody na lidské zdraví. Koncept založený na sebepéči, seberozvoji a sebepoznání podporuje odolnost, zdraví a životní rovnováhu. Součástí kurzu, který je určen pouze dospělým je i procházka lužním lesem.

Nutná rezervace místa na e-mailu jana.vyhnakova@slunakov.cz


Divadlo Polárka

Funguje od roku 1999. Svoji dramaturgií pokrývá spektrum diváků doslova od právě narozených až po dospělé - nejde přitom o eklektičnost, nýbrž o celostní přístup k výchově diváka, jeho vztahu k divadlu a kultuře obecně. Polárka sama sebe definuje jako "průvodce k divadelní dospělosti" a snaží se nabízet umělecky kvalitní příběhy s důrazem na hodnotovou orientaci ve světě a lidé v ní jsou přesvědčeni, že prostřednictvím divadla je možné s dětmi či mladými lidmi otevírat schůdnou formou náročná, ale přitom zásadní témata.

Představení Zlatovláska

Kdo dokáže překvapit mlsný jazýček chamtivého krále? Jeho poddaní? Sluhové? Kuchaři? A co teprve když na dveře zabouchá nečekaný host? Jisté je jedno - nikdo nechce zažít králův hněv. Loutkově-technicko mechanická pohádka o Jiříkovi, který se díky své zvědavosti naučil rozumět zvířecí řeči a nyní se vydává na dobrodružnou cestu, aby pro svého krále našel princeznu Zlatovlásku.

Divadlo pro rodiče s dětmi od 3 let. Délka 70 minut.

Scénář, režie, scénograf, loutky: Alžběta Vitvarová a René Vitvar (vi.TVOR)

Představení Slon a mravenec

Byla jedna veverka a ta bydlela v lese společně se slonem a mravencem. Se slonem a mravencem? Ano, se slonem a mravencem. Tři přátelé. Každý jinak velký. Slon vidí ze své výšky úplně jiný svět než mravenec. Z toho, co je pro jednoho hora dobrého jídla, se druhý ani za mák nenají. Pro jednoho jsou hvězdy dávno okoukané a druhý se trápí, že k nim nikdy nedohlédne. Zdánlivě jednoduché věci se pro společném soužití stávají nepřekonatelnými problémy. Jednoho dne ale veverku unese cizí lovec. A vlastnosti, které se mohly zdát nevýhodami, se promění v super schopnosti. A to, co bylo dosud zdrojem dohadů a třenic, se stane tou nejlepší věcí na světě. 


Science show Pevnosti poznání

Neváhejte a zhlédněte naši science show plnou efektních pokusů. Budeme měnit barvy či vyvolávat duchy. Vyzkoušejte si dotyk kapalného dusíku o teplotě -196 °C nebo si nechte zapálit plyn přímo na ruce. Jste na to dostatečně odvážní? Tak si tuto show rozhodně nenechte ujít! 


Swingová tančírna / Swingstones

Swing sklízel největší slávu ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století. Oproti tradičnímu jazzu má swing zpravidla houpavé frázování (shuffle), či prostě swingový rytmus podobný blues. Společné pohupování, předtančení a výuka všech zájemců.


Po celý den v areálu Domu přírody Litovelského Pomoraví

Tradiční řemesla, stánky, hravá zastavení pro rodiče s dětmi, odpadová stanoviště, informace o životním prostředí. Bohaté a pestré občerstvení a lokální pivo samozřejmostí.

Rodiče s dětmi se mohou těšit na doprovodné aktivity olomouckých organizací jako RC Heřmánek, Potravinová banka, Vlastivědné muzeum Olomouc a Euroinstitut.

Otevřené objekty Rajské zahrady a Sluneční hory.

Archeologické sluňákovské pece budou rozdmýchány plameny a pod vedením Filipa Šrámka bude možno sledovat zázrak odlévání bronzu a ochutnat chleba - v 11:00, 13:00 a 15:00.

Informace o životním prostředí a konceptu trvale udržitelného života - stanoviště firem, které se zabývají problematikou odpadů. Ecobat, Asekol, Ekolamp a Ekokom, který společně s Technickými službami Olomouc rozeberou místní popelnice s komentářem jejich obsahu. Podpořte třídění odpadu a předcházení chyb.

Místní agenda 21 Statutárního města Olomouce představí projekt "Vytuň si školu" a další aktivity.

Ve 13 hodin proběhne na velkém pódiu vyhlášení fotosoutěže Olomouc v bublinách.

Představení organice LIMITY JSME MY. "Uhlí už není cool. Co teď?" Jak nadobro skoncovat s fosilním byznysem? Jak zvrátit klimatickou krizi a neprohlubovat chudobu? Na příkladech akcí hnutí Limity jsme my a koaliční kampaně Špinavé prachy vám ukážeme, jak bojovat za spravedlivou budoucnost pro všechny. Přednáška s prezentací v 10 a 13 hodin v nízkoenergetickém domě.


SWAP

(v prostorách nízkoenergetického domu)

Máte doma věci po svých ratolestech, které už nepotřebujete? Hračky zahozené pod postelí, knížky, na které sedá prach nebo oblečení, které se vám už dlouho válí ve skříni? Přijďte je vyměnit nebo darovat. Výměnný bazar alias swap dává věcem ještě šanci, ať neleží netknuté, ale slouží dál. Potěšíte jiné a ještě pomůžete přírodě, protože výměnou věcí šetříme svou peněženku a prodlužujeme životní cyklus jednotlivých výrobků.

Co můžete přinést:
hračky, dětské knížky
dětské potřeby - např. lahvičky, bryndáky, dětské talíře
oblečení pro děti a dospělé - vyprané, bez děr, nositelné

Maximální počet věcí, které může každý přinést je 10. Nenoste prosím věci špinavé, roztrhané či rozbité. Prostě jen takové, které byste si sami s klidným srdcem odnesli. Věci, které nám tady zůstanou, darujeme dál potřebným.


Dojeďte k nám na kole, koloběžce, vlakem nebo hromadnou dopravou, pokud k tomu máte příležitost.


Děkujeme za podporu EDO!