HOSTÉ EDO 2024
ARTHUR F. SNIEGON

Český přírodozpytec, aktivista a cestovatel s širokým zájmem v ochraně přírody a její popularizaci. 

Od roku 2010 se vydal na několik expedicí do Afriky, které mu navždy změnily život. Právě v Africe se totiž poprvé stal svědkem pytláctví slonů a černého obchodu s jejich kly. Pro ostatní Středoevropany šlo o záležitost na opačném konci světa. Pro Arthura se však ochrana slonů stala osobním tématem a mezi 2012–2013 projel 7 států Střední Afriky během roku a čtvrt na kole a na kajaku, aby situaci zdokumentoval. V roce 2013 založil dobrovolnickou organizaci Save-Elephants, se kterou se podílí na monitorování africké divočiny, osvětě tématu ochrany zvířat, ale i práci s místními pro dosažení koexistence s velkými zvířaty. 

Jednou z jeho aktivit představuje potírání ilegálního obchodu se slonovinou a dalšími wildlife produkty, kde se zapojuje do rozkrývání sítí překupníků. To vše ve spolupráci s dalšími organizacemi, jako je například EAGLE. 

Dlouhé roky v Kongu vedl (a zakládal) jednotky detekčních psů. Díky této činnosti se mu podařilo zadržet tisíce zásilek kontrabandu, zatknout desítky překupníků se slonovinou či jinými wildlife produkty a lokálně tak snížit pytlácký tlak a prostředí beztrestnosti. 

Aktuálně se snaží převzít do správy od konžské vlády opuštěnou rezervaci Tsoulou na jihozápadě Konga, představující obrovské přírodní bohatství, což by umožnilo nejen poskytnout ochranu ohroženým druhům zvířat, ale zároveň vytvořilo i prostor pro rehabilitaci přírody v širším okolí. 

Projekt počítá s výzkumem druhů živočichů a rostlin, vytvořením nových pracovních příležitostí pro místní obyvatele, rozvojem eko-turistických aktivit. 

Plánovaný model správy území je první českou iniciativou podobného rozsahu v Africe, která může zásadně přispět k ochraně přírody v tomto regionu.