Sigismund Bouška a japonský dřevořez

08.02.2024

INSTITUT REGIONÁLNÍ PAMĚTI, Police nad Metují / 8. 2. - 31. 10.  

Na Babí 1, Police nad Metují

Mimo sezónu je vstup na výstavu možný pouze po předchozí telefonické domluvě. Informace o výstavě: Petr Bergmann - petr.bergmann@volny.cz, 777 159 352.

Kurátor: Petr Bergmann

Výstava v rámci stálé expozice o Sigismundu Bouškovi přibližuje jeho sběratelskou a znaleckou činnost v oblasti japonského dřevořezu a rovněž nebývalou Bouškovu schopnost japonské dřevořezy imitovat. K výstavě jsou pořádány komentované prohlídky s kurátorem Petrem Bergmannem.

Sigismund Bouška, benediktinský mnich a farář, byl nevšední osobností s řadou uměleckých talentů, dobře maloval, hrál na housle a harmonium a skládal kostelní hudbu, psal poezii a prózu, překládal ze starých románských jazyků a byl sběratelem a kritikem umění. Vedle toho všeho byl navíc sběratelem japonského dřevořezu a prvním odborným znalcem této specifické výtvarné techniky v tehdejším Českém království.

Petr Bergmann (Praha, 1967) je dlouholetý manažer a producent v umělecké oblasti. Od roku 2000 žije na Broumovsku, kde se věnuje regionální historii, výstavní a publikační činnosti a pořádání kulturních akcí a festivalů. Sběratelsky se zaměřuje na místopisnou grafiku a regionální umění, staré mapy, pohlednice, regionální literaturu a fotografie Krkonoš a Broumovska, ze svých sbírek sestavuje publikace a tematické výstavy. V roce 2016 založil zapsaný ústav Institut regionální paměti Broumovska, jehož je ředitelem. Je autorem desítky místopisných a kunsthistorických publikací (Broumovsko na historických zobrazeních, Krkonoše na starých rytinách a litografiích, Lager Broumov / Braunau, Studánka 1715-2015, Bezděkovský kostelíčku, Sněžný Iwan, Osudy psané dlátem, Domov / Heimat a další).

Institut regionální paměti, instituce založená na Broumovsku a sídlící v klášteře v Polici nad Metují, který je součástí rozsáhlého benediktinského majetku v rámci Břevnovsko-broumovského dvojklášteří, resp. arciopatství. Institutu regionální paměti je kulturní, badatelskou a osvětovou organizací, působící v regionu Broumovska, Krkonoš a Kladského pomezí. Institut provozuje stálou expozici o Sigismundu Bouškovi, Knihovnu regionální literatury, Galerii prvních fotografů Broumovska a Krkonoš a od roku 2022 také umělecký prostor Bohemian Art Space v Bruselu (Wiertzstr. 33, Ixelles). Několik výstav ročně pořádá Institut ve volné přírodě a v intravilánech obcí, například putovní venkovní výstavu o trutnovském sochaři Emilu Schwantnerovi, výstavu grafického cyklu Mé matce místní rodačky Sidonie Springer a podobně.