Omlouvámsepardón/Prototypekla

08.02.2024

GALERIE XY, Olomouc / 8. 2. - 15. 3. 

Kurátor: Alexandr Jančík

Omlouvámesepardón: Prototypekla!

Interaktivní výstava pro celou rodinu a všechny věkové kategorie: Prototypekla! V rámci dnes již desítek událostí a projektů v různých institucích (např. Lukovská jizva, PAF, AFO, Atrium Žižkov, Vlastivědné muzeum Olomouc, Meetfactory Praha, Galerie Villa Pellé), na kterých se kolektiv Omlouvámesepardón podílel, se jedná o první samostatnou výstavu. Nezapře v sobě svéráznou kutilskou poetikou ve stylu DIY (do-it-yourself – "udělej si sám"), hravé interaktivní přístupy, recyklaci dříve použitých materiálů a rozpoznatelné instalační řešení.

Galerie XY

Galerie založená v roce 2017 vznikla z iniciativy olomouckých kurátorů nezávislých galerií, kteří od roku 2015 společnými silami realizují akci s názvem XY: výstavy s procházkou, procházka vernisážemi. Galerie XY je výstavním prostorem současného umění, který svou dramaturgickou šíří a programovými liniemi dokáže zasáhnout různé typy publika. Galerie umožňuje prezentaci výjimečných uměleckých projektů a děl předních českých a světových umělců z oblasti současného umění, architektury, ilustrace a nových médií v exkluzivních prostorách dvoupodlažního prostoru na Dolním náměstí v historickém centru Olomouce. Důraz je kladen také na kolaborativní projekty ve spolupráci s etablovanými institucemi, kulturními organizacemi a platformami (např. Univerzita Palackého v Olomouci, FaVU Brno, PAF, z.s., knižní veletrh LITR, Akademie výtvarných umění v Krakově, TRIENÁLE SEFO, Muzeum umění Olomouc atd.). Galerie XY navazuje důležité mezinárodní spolupráce s partnery (Krakov, Bratislava, Vídeň, Graz, Londýn) a nabízí také rezidenční pobyty pro domácí i zahraniční umělce a kurátory. V rámci doprovodných akcí galerie příležitostně expanduje do veřejného prostoru a vyvolává tak diskuzi i mezi těmi, kteří do galerijního prostředí primárně nemíří.

Omlouvámesepardón

Osazenstvo tvůrčího kolektivu Omlouvámesepardón se specializuje na scénografické, technologické, výtvarné a performativní aktivity a zejména vášnivé kutilství. Zaměřuje se především na architekturu, instalace a jejich realizaci, která je nezřídka určená rodinnému publiku. Ačkoli na domácí scéně působí teprve pátým rokem, je kariéra "omlvsprdn" v rámci uměleckých participací napříč všemi žánry poměrně strmá. Kolektiv byl založen z potřeby využít potenciál šikovných a pracovně flexibilních přátel, kteří jsou nejen produkčně efektivnější, ale také autorsky angažovaní především v realizacích instalačních projektů "těch druhých".

Alexandr Jančík je ředitel kulturní platformy PAF, z.s., organizující mj. Přehlídku filmové animace a současného umění PAF Olomouc, a kurátor působící v Olomouci. V roce 2015 spoluzakládal výstavní projekt XY – výstavy s procházkou, procházka vernisážemi a knižní veletrh autorských a uměleckých publikací LITR, v nichž dosud působí jako dramaturg a koordinátor. Je provozovatelem a kurátorem výstavního prostoru Vitrína Deniska (2011–současnost) a Galerie PAF (2021–současnost), od roku 2022 stojí v čele Galerie XY. Publikoval v časopisech Literární noviny, Ateliér, Fotograf a Flash Art. 

www.xyolomouc.com