Náčelník: Aleš Palán - ekologický večer EDO 2024

15.02.2024

ALEŠ PALÁN / 15. února / 18:00 / Červený kostel - Vědecká knihovna Olomouc

Aleš Palán je častým hostem Ekologických večerů v Olomouci. Téma jeho rozhovorů se velmi často dotýká tématu vztahu člověka a přírody. Zaobírá se například lokálními komunitami, které se věnují ochraně přírody a boji proti klimatickým změnám. Nejinak je tomu i v jednom z nejnovějších jeho literárních počinů, knize rozhovoru s Miloslavem Nevrlým nazvané prostě "Náčelník".

Kniha získala druhé místo v anketě Lidových novin Kniha roku. O Miroslavu Nevrlém Aleš Palán říká: "Zaujal mě prvně jako spisovatel a pak mě zaujal svým životem. Jaké dává příklady ochrany přírody a možnosti, jak jednotlivci mohou přispět k podpoře biodiverzity. Při čtení jeho knih jsem si uvědomil, že ta osobnost je v těch knížkách objevena jenom částečně, že ten člověk kromě cest toho musel prožít víc a že to určitě stojí za to, když ty knížky jsou tak silné". A ke vzniku knihy: "Horší to bylo s tím, že nechtěl dělat tu knihu. Je to moje vina ta kniha, já jsem ho několik let ukecával. Byť to jindy u rozhovorů nedělám, tady mi na tom velice, velice záleželo.

Snažil jsem se nebýt až moc otravný, ale snažil jsem se být vytrvalý a mám takový pocit, že Míla na to kývnul zejména proto, aby se mě zbavil".

Miloslav Nevrlý, pábitel, zoolog, spisovatel a cestovatel. Náčelník je jeho skautská přezdívka. Je autorem kultovní "Knihy o Jizerských horách", "Chvály Zadní země" nebo "Karpatských her". Svým specifickým způsobem psaní, putováním a láskou k přírodě ovlivnil několik generací.

Pro upřesnění návštěvníkům - Miloslav Nevrlý se ekologického večera nezúčastní osobně.

Aleš Palán je spisovatel a publicista, dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera (knižní rozhovor se samotáři "Jako v nebi, jenže jinak" a sborník "Brnox", který připravil s Kateřinou Šedou). Dvakrát byl na toto ocenění také nominován (rozhovor s bratry Florianovými "Být dlužen za duši" a román "Ratajský les"). Jeho rozhovor s šumavskými samotáři "Raději zešílet v divočině" zvítězil v anketě Lidových novin Kniha roku (Divadlo Husa na provázku uvádí stejnojmenné představení).

Palánův rozhovor s bratry Reynkovými "Kdo chodí tmami" byl oceněn výroční cenou Českého literárního fondu. Tři autorovy knihy zvítězily v anketě Katolického týdeníku Dobrá kniha (Kdo chodí tmami, rozhovor s opatem Tajovským "Člověk musí hořeti" a s L. Armbrusterem "Tokijské květy").

Autor si obzvlášť cení třetího místa v soutěži Nejkrásnější kniha za publikaci "Jaderná puma a její výroba v amatérských podmínkách" – ocenění bylo uděleno v kategorii učebnice. Nedávno vyšla další skvělá kniha autora "Muž, který sází borovici blatku" s příběhy dobře utajených malířů.

Ekologický večer pořádají:
Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.
Vědecká knihovna v Olomouci

Tato akce se koná v rámci projektu EDO 2024 – 2025. Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.