Koncert pro stromy

01.05.2024

PŘÍRODOVĚDNÉ MUZEUM SEMENEC, O.P.S, Týn nad Vltavou / 1. května / 10:00 - 18:00

Prvomájová oslava jara, kvetoucích stromů, probouzející se přírody, lidské tvořivosti a pospolitosti. Letos také oslava 30. výročí založení areálu na Semenci, ve kterém se tato akce koná od roku 2017.

Program:

10:00 Zahájení s vystoupením dětí ZUŠ Vodňany a Týn nad Vltavou.

11:00 Vernisáž nové vegetativní expozice Bludiště s výstavou koláží Miroslava Huptycha. Labyrint světa a ráj srdce podle Komenského nesmrtelného díla, jehož 400. výroční od napsání uplynulo v loňském roce. Komentovaná prohlídka expozice s autory vegetativní i grafické části, o Komenském, kolážích a životě v kontaktu s rájem srdce.

13:00 Jura Kolda (Objev roku 2023 – folkový samouk z pražských dvorků, vlastní hudba i autorské přebásnění známých i méně známých folk a country melodií).

14:00 Bonsai č.3 (Česká folková skupina z Českých Budějovic, pro jejich hudbu je charakteristické violoncello, poetické texty a barevné vícehlasy.)

15:00 Divadlo Víti Marčíka: Labyrint světa (Kdo jiný by si mohl troufnout na Komenského, než komediant Víťa z Drahotěšic! Představení vyprávěné za pomocí loutek a kulisy, která je obrazem labyrintu).

17:00 Radůza sólo (Po mnoha letech úspěšné spolupráce s doprovodnou kapelou se tato přední česká písničkářka rozhodla vrátit ke svým kořenům a vystupovat v sólovém programu, ve kterém představí průřez svou dosavadní tvorbou i písně zcela nové).

Po celý den soutěž Rajské zvíře, doprovodné aktivity pro děti, kvízy a hry, občerstvení, fotokoutek pod rozkvetlým stromem, prohlídka expozic, a především možnost adopce stromů.

Barbora Šímová, femme fatale přírodních živlů a místní blázen, ředitelka, mozek a realizátor Semence. Do areálu vkročila poprvé v roce 2004 a byla to láska na první pohled. Od té doby ji nepřestávají fascinovat tvůrčí možnosti, které tento prostor nabízí. Postupem času pod rukama ženy, která je výtvarnicí a zároveň miluje vědění a různé způsoby jeho přenosu, vzniká krok za krokem park jako chrám poznání přírody, která je nám domovem i inspirací, je naším zdrojem i zkázou, počátkem i koncem. Bára strávila hodně času v Olomouci a velmi dávná je její spolupráce se Sluňákovem, zejména při tvorbě zcela originálních hřišť pro děti z dřevěných herních prvků (Hřiště Bílé velryby v Mateřské škole Herrmannova a dětské hřiště na Nových Sadech v Olomouci).

Přírodovědné muzeum Semenec je sbírkový, vzdělávací a herní park nad soutokem Lužnice s Vltavou. Na 4 hektarech naleznete expozice stromů, keřů, bylin, hornin a minerálů v kombinaci s důmyslnými aktivitami, na nichž si můžete sami vyzkoušet nejrůznější přírodní děje, zákonitosti a poznatky. Vítané ochlazení a dávku tajemna poskytne expozice Tajemství podzemního světa, naopak zahřátí a relaxaci Písečná duna nebo Jedlá zahrada.

Kdo by se již nabažil touláním a hraním, může spočinout v hamakách ve stínu bříz, nebo na některém z mnoha odpočívadel u dobré kávy, čaje či limonády vytvořené z domácích bylin. Přírodovědné muzeum Semenec provozuje obecně prospěšná společnost Semenec, o.p.s., která v muzeu realizuje semináře, výukové programy pro školy, vzdělávací a volnočasové akce pro veřejnost. 

https://www.muzeumsemenec.cz/