HOSTÉ EDO 2024
DAVID BARTOŇ

David Bartoň se narodil 3. srpna 1964 v Táboře. Vystudoval gymnázium v Českých Budějovicích a Vysokou školu zemědělskou v Brně. 

Od roku 1989 žil na Českomoravské vrchovině. Pracoval jako zemědělský inženýr, skladník, hostinský, keramik. Od roku 1998 je výtvarníkem na volné noze a kurátorem desítek výstav jiných výtvarníků. 

V letech 1998-1999 spolupracoval s básníkem Jiřím Dědečkem a režisérem Zdeňkem Tycem na 25 dílech televizního pořadu "Cizí slovo poezie". 

V letech 2005-2010 vedl Městskou galerii v Telči. Své obrazy představil na devadesáti samostatných výstavách v České republice, Rakousku a Itálii. O jeho obrazech psali Jaromír Zemina, Ivan M. Jirous, Věra Jirousová, Jiří Tichý, Jiří Valoch, Milan Kozelka, Luigi Meucci Carlevaro. 

Maluje převážně krajinu Českomoravské vysočiny, oblast, kterou malíř Karel Valter označoval jako 3T (rámovaná městy Telč, Třešť a Třebíč). Menší část autorovi tvorby je figurální, inspirovaná lidmi z hospod a přáteli z undergroundu. Maluje olejovými barvami na sololit či plátno. Svými obrazy doprovodil v roce 2013 film Zdeňka Tyce "Jako nikdy", jež je příběhem umírajícího malíře, kterého ve filmu hraje Jiří Schmitzer. 

V roce 2018 byl účastníkem projektu konceptuální umělkyně Kateřiny Šedé "Normální život" v Českém Krumlově. Roku 2019 reprezentoval Kraj Vysočina na rezidenčním pobytu a výstavě v dolnorakouském Gross Siegharts (Kunstfabrik). 

Během virové pandemie v letech 2020-2021 namaloval soubor pláten s námětem Apuánských Alp či moře, které pak i v Itálii vystavoval. 

Žije a maluje v Praze, Telči a Pietrasantě. 

BESEDA / 20. 4. 2024
Z čeho je svět Jana Křena