Mezi zmarem a nadějí, mocí a bezmocí: co vypráví klimatická fikce o budoucnosti

BESEDNÍ SÁL, MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC / 27. května / od 18 hodin
Srdečně zveme na druhý ekologický večer roku 2025.
Zavřete oči a představte si svět v roce 2050. Vidíte vzkvétající společnost těžící z technologického pokroku, přírodní obrody a mírové spolupráce? Nebo spíš obrazy gradujících konfliktů, extrémního počasí a zničené krajiny?
Klimatická fikce neboli cli-fi usiluje o zpřítomnění budoucnosti a nijak se netají záměrem ovlivnit smýšlení a jednání svých čtenářů. Od varovných vizí, které mají burcovat a otvírat oči k blížícím se hrozbám, se její důraz pomalu, postupně, ale přece přesunuje ke vzbuzování naděje a sdílení vizí udržitelnějšího světa.
Co nám cli-fi může říct o situaci, v níž se nacházíme, o světě a o nás? A co nám dají příběhy, které nás znepokojí nebo naštvou?
TEREZA DĚDINOVÁ pracuje na Ústavu české literatury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde se věnuje především spekulativní fikci v kognitivní a ekokritické perspektivě.
Pomezí žánrů, oborů a přístupů ji fascinují od studií. Zájem o místa na okraji ji nejprve dovedl ke zkoumání fantastické literatury (neboli spekulativní fikce) a jejího postavení v rámci kulturní produkce, ale především k příběhům, které umožňuje vyprávět. A které, jakkoli se záměrně vzdalují za hranice toho, co vnímáme jako možné, vypovídají o našem světě. Přes ně se dostala k bodům doteku mezi kulturou a přírodou, přesněji k tomu, jak literatura a příběhy vůbec zobrazují, potvrzují nebo podvracejí dominantní představy o vztahu člověka a přírody, životního prostředí a jiných než lidských zvířat.
Publikovala monografii "Po divné krajině: charakteristika a vnitřní členění fantastické literatury" (2015), k jejím dalším projektům patří kolektivní monografie "Images of the Anthropocene in Speculative Fiction: Narrating the Future" (2021), editovaná společně s Weronikou Łaszkiewicz a Sylwií Borowska-Szerszun, a "Fantasy and Myth in the Anthropocene: Imagining Futures and Dreaming Hope in Literature and Media" (2022), editovaná společně s Markem Oziewiczem a Brianem Atteberym, nebo ekokritické číslo časopisu Česká literatura (2023), ve spolupráci s Petrem Bubeníčkem.
- kdy: úterý 27. května, od 18 hodin
- kde: Besední sál, Muzeum umění Olomouc
Ekologický večer pořádá Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.
Tato akce se koná v rámci projektu EDO 2024 – 2025. Tento projekt je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy.