Procházka hlubokým časem

13.04.2023

JIŘÍ ZEMÁNEK / od 15:00  "Příběh vesmíru je kvintesencí reality. … Tento příběh má svůj otisk všude, a proto je tak důležité jej znát." Thomas Berry

Tříhodinový seminář o kosmologii epiky evoluce, v němž budeme hledat odpovědi na otázky, jak to všechno, co je kolem nás, vlastně vzniklo, jak jsme spolu s tím vším vznikli my, respektive jak se v procesu evoluce postupně rodila a proměňovala podoba naší Země a jaké je místo nás lidských bytostí v tomto neobyčejně rozsáhlém, tvořivém a tajemném příběhu.

Na trase procházky dlouhé 4,6 kilometru si budeme vyprávět o vývoji naší planety a jejího života během 4,6 miliardy let, kdy každý jeden její metr bude zastupovat jeden milion let evoluce.

Jiří Zemánek je historik umění, poutník, kulturní aktivista a překladatel. V 80. a 90. letech působil jako odborný pracovník v několika státních galeriích, naposledy ve sbírce moderního a současného umění Národní galerie v Praze, kde uspořádal několik výstav (například výstavu kinetisty Zdeňka Pešánka). Od roku 2000 pracuje jako samostatný kurátor (výstavy: "Divočina – příroda, duše jazyk" / 2003, "Od země přes kopec do nebe …" / 2005 ad.). V roce 2009 založil s přáteli spolek Pilgrim-Potulná univerzita přírody a v roce 2012 český Budapešťský klub. Zabývá se otázkou evoluce nové ekologické kultury a rolí kosmologie při rozvíjení našich vzájemně prospěšných vztahů se společenstvím Země. 

Na vycházku je nutno se přihlásit na tomto odkazu.

Sraz účastníků před Rajskou zahradou v Domu přírody Litovelského Pomoraví - centrum Sluňákov.