Karpatské ozvěny,...krajina, hory, příroda, lidé

22.10.2024

SLUŇÁKOV - HORKA NAD MORAVOU / 22. ŘÍJNA / OD 17 HODIN

Srdečně zveme na pátý ekologický večer roku 2024.

Martin Davidov, Jiří Glonek, Michal Medek, Svetozár Krno (v jednání)

Beseda o přírodě, krajině, lidech a proměnách překrásného karpatského oblouku.

Na počátku letošního roku představil na ekologickém večeru Aleš Palán osobnost zoologa a spisovatele Miloslava Nevrlého. Zmínil, že jednou z nejzásadnějších knih, které zmiňují čeští čtenáři s vyjádřením, že jim změnily život, jsou Nevrlého "Karpatské hry". Nyní tedy navážeme na tuto knihu, která zlákala tolik lidí na jejich vlastní putování po těchto horách.

Karpaty nám představí poutníci, kteří prošli pohoří velmi důkladně, s láskou, obdivem a pozorně si všímali života v horách i jejich okolí a také environmentálních proměn této jedinečné krajiny.

Součástí besedy bude i vernisáž výstavy Martina Davidova: "Na cestě domů".

Výstava představí soubor fotografií a poetických textů, které vznikly při putování autora přes pohoří Karpat od Dunaje v rumunské Oršově k Dunaji v Bratislavě v roce 2021.

2000 km dlouhou pouť prošel sám se svým psem. Fotografie s texty zachycují pozorování a vnímání vnějšího i vnitřního světa poutníka na cestě domů.

Výstava "Na cestě domů" bude k vidění do 31. října v prostorách nízkoenergetického domu.

Hosté a poutníci po Karpatském oblouku:

Svetozár Krno (v jednání) – slovenský vysokoškolský pedagog, politolog, cestovatel a spisovatel, syn spisovatele Miloše Krna a překladatelky Viery Krnové. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě. Dlouhodobě přednáší na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře. Sestavil ve spolupráci s Rastislavem Tóthem a Peterem Kulašikem Stručný politologický slovník. Je autorem řady politologických knih, včetně učebnic pro vysoké školy. Od roku 2001 vydává ve vlastním nakladatelství Karpaty-Infopress cestovatelskou edici Hory, diaľavy. V této edici vydal také svou knihu "Dvetisíc kilometrov od Železných vrát po Devín: 78 dní po karpatskom oblúku", která dokumentuje sportovně i cestovatelsky zajímavý počin souvislého putování po hlavním hřebenu Karpat od srbsko-rumunské dunajské úžiny až po soutok Dunaje a Moravy. Edice je jinak zaměřena zejména na východní Evropu a Asii. Za svou knihu "Z devínskeho brala na Duklu" získal Cenu Egona Erwina Kische.

Jiří Glonek – vystudoval historii na FF UP v Olomouci. Od roku 2003 je zaměstnancem Vědecké knihovny v Olomouci, kde pracuje v oddělení historických fondů. Odborně se věnuje zejména knižní vazbě, starým mapám a dějinám turistiky. Kromě toho je aktivní ve spolku Lubavia, který mimo jiné pečuje o památky a hřbitovy ve Vojenském újezdu Libavá. Miluje hory. Do rumunských Karpat se neustále vrací od první návštěvy v roce 1999. O dvaadvacet let později prošel Karpatský oblouk. Na jednom z ekologických večerů představil svou vynikající knihu "Na Jeseníky! – O putování jesenickými horami, turistických bedekrech a mapách do roku 1945."

Michal Medek – na MU vystudoval zeměpis, biologii a geologii a také humanitní environmentalistiku. Dvě dekády se věnoval ekologické výchově v Moravském krasu, zabývá se interpretací přírodního a kulturního dědictví. Během posledních 35 let prošel většinu karpatských pohoří, editoval anglické vydání Karpatských her a provozuje web o dálkových pěších túrách transcarpathian.org. V rámci Karpatské úmluvy usiluje o celostní pohled na Karpaty, na svých cestách po méně známých rumunských pohořích dokumentuje rychlé proměny krajiny související se změnou hospodaření.

Martin Davidov – fotograf, ochránce přírody, arborista. Absolvoval Institut tvůrčí fotografie v Opavě (1997). Fotografování se věnuje od dětství. Učí fotografii na Cretive Hill College ve Zlíně. Svou práci představuje od roku 1995 na samostatných výstavách. Od roku 2003 je vedoucím Ekocentra Čtyřlístek ve Zlíně. Mimo zmíněných profesí se věnuje horolezectví a je několikanásobným vicemistrem ČR v dogtrekkingu.